407443-2018 - ResultatSverige-Ronneby: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Svarven 1. Ombyggnation av industrifastighet till 4 - 9 skola.
Referensnummer: 18/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser ombyggnad av en industrifastighet till skola för årskurs 4 - 9 för ca 700 elever. Ett nytt mellanbjälklag kommer att byggas samt nya fläktrum.
Skolan kommer även att ha ett storkök med en tillagning av ca 800 portioner/dag.
Total bruttoarea ca 8400 m2.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45343000 Installation av brandskydd, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45454000 Ombyggnadstjänster, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen