407488-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas) – NAT-instrument och reagenser
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelNAT-instrument och reagenser
BeskrivningInstrument och tillhörande reagens samt service för blodgivarscreening med molekylär detektion (NAT) av humant immunbristvirus (HIV)-1/2, hepatit B-virus (HBV) och hepatit C-virus (HCV). Upphandlingen avser inköp av instrument för nukleinsyraextraktion och NAT, uppkoppling mot i regionen befintliga laboratoriedatasystem (LIS), underhåll, service och support, reagens, förbrukningsmateriel, installation och utbildning enligt kravställning. Upphandlingen innefattar även optioner enligt vad som framgår av förfrågningsunderlaget.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128547:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33696000 Reagens och kontrastmedel, 38434520 Apparater för analys av blod, 38434540 Biomedicinsk utrustning