407490-2016 - ResultatSverige-Luleå: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster 2016.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Luleå.
Nuts-kod SE332 Norrbottens län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Luleå tekniska universitet (LTU) har för avsikt att upprätta avtal med en (1) resebyrå.
I dag bokas majoriteten av LTU:s tjänsteresor via telefon/e-post av anställda inom LTU. En mindre del av bokningarna sker via webbaserade formulär och via självbokningssystem.
LTU har ett resande över hela världen till många olika destinationer.
Det är upp till respektive enhet inom LTU att själva besluta om resande utifrån LTUs resepolicy.
LTU har ett nätverk för reseinformatörer som samlas ett par gånger per år för information samt tar del av reseinformation via e-mail.
Resor bokas till viss del via reseinformatörerna men i största utsträckning direkt av resenären.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.