407521-2021 - ResultatSverige-Lund: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bussresor (hyra av buss med förare)
Referensnummer: V 2020/1446
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds universitet upphandlar bussresor (hyra av buss med förare) för Lunds universitet och Malmö universitet. De upphandlande myndigheterna kommer att teckna separata ramavtal.
Upphandlingen omfattar två anbudsområden:
A. Mindre bussar (upp till och med 22 personer)
B. Större bussar (över 22 personer)
Omfattning
Upphandlingen och efterföljande ramavtal avser hyra av buss med förare för exkursioner, konferenser och utflykter inom följande anbudsområden
B. Större bussar (över 22 personer).
Uppdraget omfattar i huvudsak dagsturer inom Skåne samt enstaka längre transporter av varierande längd. Huvuddelen av uppdragen beräknas utgå ifrån Malmö/Lund-området och ske under ordinarie kontorstider.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsperioden är 2 år från beräknad avtalsstart 2021-06-15 med möjlighet för upphandlande myndighet att förlänga avtalet med 1+1 år. Maximal avtalsperiod är 4 år. Om upphandlingen blir föremål för överprövning eller av annan anledning blir försenad förskjuts avtalsperioden i motsvarande omfattning.