Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ti 2017-1212 Service och Besiktning av Medicinteknisk Utrustning.
Referensnummer: 17/95
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50400000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
För Södertälje, Salem, Katrineholm, Flen, Vingåker och Nykvarns kommuner.
Upphandlingen är indelad i 2 delar:
A. Service/reparation av medicinteknisk utrustning;
B. Besiktning av medicinteknisk utrustning.
Antagen leverantör ska serva/reparera alternativt besiktiga ingående kommuners egenägda hjälpmedel och utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 1
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: A. Service och reparation av medicinteknisk utrustning och hjälpmedel
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50420000 Reparation och underhåll av medicinsk och kirurgisk utrustning, 50421000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Service och reparation av kommunernas egenägda medicintekniska utrustning och hjälpmedel.
Del nr: B. Besiktning av medicinteknisk utrustning
Ytterligare CPV-kod(er) 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning
Besiktning av kommunernas egenägda medicintekniska utrustning och hjälpmedel.