407555-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rengöring av heltäckningsmattor, golv, gardiner och stoppade möbler.
Referensnummer: V 2017/1614
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser rengöring av heltäckningsmattor, olika slags golv, gardiner och stoppade möbler för Lunds universitet. Arbete i K-märkta hus förekommer. Avtalstiden är 1 år med möjlighet till förlängning upp till en total avtalstid på 4 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen