40756-2017 - ResultatSverige-Arvika: Reparation och renovering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsunderhåll område Byggarbeten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Arvika.
Nuts-kod SE311 Värmlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Entreprenaden består av ett antal byggnader där underhållsarbete skall ske inom Arvika kommun.
Anbudsförfrågan avser upphandling av löpande underhåll av Fastighetsunderhållstjänster för Arvika Fastighets AB, Arvika Teknik AB, Arvika Kraft AB, Arvika Fjärrvärme AB, Arvika Kommunnät AB, Arvika Näringslivscentrum och Arvika kommun.
Upphandlingen avser ramavtal.
Följande fackområde ingår i upphandlingen:
— Byggarbeten.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45453000 Reparation och renovering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 98341130 Fastighetsskötsel
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.