407572-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Falkenberg: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E-arkiv.
Referensnummer: KS2017-401
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Falkenbergs, Hylte, Halmstads och Laholms kommuner inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende E-arkiv.
Upphandlingen omfattar:
1) E-arkiv som produkt.
2) Ett införandeprojekt hos respektive beställare i vilket, utöver installation och uppsättning av IT-systemet, det ingår att genomföra pilotleveranser till IT-systemet enligt Beställarens beskrivning i upphandlingsdokumenten.
3) Utbildning till berörd personal.
4) Driftavtal för drift, support och utveckling m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48329000 Bildbehandlings- och arkiveringssystem, 48810000 Informationssystem, 72222300 IT-tjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen