407595-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
399199-AI903103 Data/Tele Installationstjänst.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Nuts-kod
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Försvarsmakten har en utbyggd infrastruktur för tele- och datakommunikation, SV Standardformulär 02 – Meddelande om upphandling 4 / 16, bestående av fiber- och kopparnät, över hela Sverige.
Utökningar och underhåll sker kontinuerligt. Detta arbete förutsätter att FM har möjlighet att få tjänster och produkter i en omfattning där både tid, plats skiljer sig mellan respektive utförande. För att tillgodose detta behov har FMV beslutat att genomföra denna ramavtalsupphandling. FM har, i varierande omfattning, behov av installation, driftsättning, kabelutsättning samt tillhörande stödtjänster inom teknikområdena.
Exempel på utförande:
— Etablering av nytt områdes-, stam- och spridningsnät.
— Utökning av fiberkablage i områdesnät vid lokala verksamhetsplatser eller mellan nationella knutpunkter med förläggning av drag- eller blåsfiber.
— Felsökning och åtgärder i infrastrukturen, t.ex. återställande av fiberkabel vid grävskada eller reparation av TP-uttag i kontorsutrymme.
FMV och FM skall kunna avropa från detta ramavtal.
I huvudsak är det som förändrats från föregående upphandling 385603-AI882669 följande:
— Ökad tydlighet avseende skillnaderna mellan materielprislista och produktkatalogen och hur dessa ska fyllas i,
— Mindre uppdateringar i produktkatalogen,
— Reglering av materielpriser,
— Krav på ritningar till skåpen har förtydligats.
Antalet krav är oförändrat.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.