407601-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Tryckning och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster
Referensnummer: NV-08764-19/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Naturvårdsverket söker en strategisk partner som ska ta ett helhetsansvar rörande samtliga produkter och tjänster som ingår i Tryckeritjänsten ovan. År 2019 producerade Naturvårdsverket 80 publikationer. Av dessa var merparten rapporter och handböcker, producerade PoD samt enstaka faktablad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 79820000 Trycktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställningar
Krav på kundtjänst vid Beställning
Anbudsgivaren ska senast när Ramavtalet träder i kraft, kostnadsfritt tillhandahålla en namngiven Kundansvarig som är tillgänglig för Naturvårdsverkets beställare under helgfri vardag kl. 08.00 – 16:30.Kundansvarig ska kunna hantera försäljnings- och kundtjänstfrågor, via telefon, brev och e-post, rörandeexempelvis:
— Beställning
— Leverans
— Lagersaldo
— Reklamationer
Kundansvarig ska ha svensktalande som obehindrat kan kommunicera med beställaren på svenska i både tal och skrift. Ärenden som inkommer till kundansvarig ska inom en (1) arbetsdag återkopplat att ärendet är emottaget.
Lagerhantering
Distribution