40761-2017 - ResultatSverige-Arvika: Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsunderhåll, Ventilation, service, OVK och programmering.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Arvika.
Nuts-kod SE311 Värmlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Entreprenaden består av ett antal byggnader där underhållsarbete skall ske inom Arvika kommun.
Anbudsförfrågan avser upphandling av löpande underhåll av Fastighetsunderhållstjänster för Arvika Fastighets AB, Arvika Teknik AB, Arvika Kraft AB, Arvika Fjärrvärme AB, Arvika Kommunnät AB, Arvika Näringslivscentrum och Arvika kommun.
Upphandlingen avser ramavtal.
Följande fackområde ingår i upphandlingen:
— Ventilation, service, OVK och programmering.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.