2. Förfarande
Förfarande
Titel: Gaskromatograf (GC) system
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov vid nationellt forensiskt centrum (NFC) i Linköping. Ramavtalet omfattar leverans kompletta och integrerade gaskromatograf (GC) system med systemintegrationerna masspektrometer (MS), headspace (HS), termisk desorptionsutrustning (TD) och Flame Ionization Detector/ flamjoniseringsdetektor (FID). Utvalda förbrukningsmaterial och serviceavtal ska också kunna avropas under ramavtalet.
Intern identifierare: A672.584/2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38432210 Gaskromatografer
Ytterligare klassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38430000 Detektions- och analysutrustning, 38432200 Kromatografer, 38433100 Masspektrometer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ett ramavtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov vid nationellt forensiskt centrum (NFC) i Linköping. Ramavtalet omfattar leverans kompletta och integrerade gaskromatograf (GC) system med systemintegrationerna masspektrometer (MS), headspace (HS), termisk desorptionsutrustning (TD) och Flame Ionization Detector/ flamjoniseringsdetektor (FID). Utvalda förbrukningsmaterial och serviceavtal ska också tillhandahållas.
Intern identifierare: Gaskromatograf (GC) system