407703-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal för UH-tjänst HKP14.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 3: Försvarstjänster, militära försvarstjänster och civila försvarstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Linköping. Plats för utförande: Linköping, Ronneby och Luleå.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med en enda aktör
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av Ramavtal för underhållstjänst för FM HKP14.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 50212000 Reparation och underhåll av helikoptrar, 50600000 Reparation och underhåll av säkerhets- och försvarsmateriel, 75221000 Militära försvarstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Enligt förfrågningsunderlag.
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Enligt förfrågningsunderlag.