407708-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Borlänge: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Paradisskolan
Referensnummer: 11079
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen genomförs som öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling och avser nyproduktion av skola och idrottshall med tillhörande utegård. Skolbyggnadens BTA uppgår till ca. 8 040 kvm och idrottshallens BTA till ca. 2 060 kvm. Entreprenaden är en utförandeentreprenad enligt AB 04 men entreprenören kommer ha funktionsansvar för vissa arbeten. Ersättningsformen är fast pris.
Borlänge kommun kommer att tilldela kontrakt till den anbudsgivare som har lämnat det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet, med hänsyn till pris.
Det upphandlade entreprenadkontraktet kommer att överlåtas av Borlänge kommun till hemsö Skolfastigheter AB (eller annat bolag inom Hemsökoncernen) som därmed träder i kommunens ställe som byggherre och beställare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattas av nyproduktion av skola och idrottshall med tillhörande utegård.
Skolbyggnadens BTA uppgår till ca. 8 040 kvm & idrottshallens BTA uppgår till ca. 2060 kvm.
LOA uppgår till ca. 9 200 kvm.