407759-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Malung: Konsulttjänster för projektledning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen Ramavtalsupphandling tekniska konsulttjänster inom elnäts och fibernätsverksamhet.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kodSE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Malungs Elnät AB står inför omfattande investeringar i både elnät och fibernät vilket medför ett behov av tekniska konsulttjänster inom elnäts- och fibernätsverksamheterna. Denna upphandling syftar till att teckna ramavtal med ett antal företag som kan erbjuda tekniska konsulttjänster inom elnäts- och fibernätsverksamheterna.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72224000 Konsulttjänster för projektledning, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner