407810-2019 - ResultatSverige-Norrköping: Marksanering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Efterbehandling av Inre hamnen, Norrköping. Etapp 1 - del gasverksområdet och gator
Referensnummer: UH-2018-75
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45112340 Marksanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköpings kommun genomför en upphandling av totalentreprenad för projektet ”Efterbehandling av Inre hamnen, Norrköping. Etapp 1 – gasverksområdet och gator” och avser teckna kontrakt med en vinnande anbudsgivare.
Denna entreprenad omfattar bland annat:
— Installation av ca 4 500 m2 spont runt f.d. gasverksområdet,
— Schakt av drygt 80 000 m3 förorenade massor som skall transporteras till av kommunen tillhandahållen avfallsanläggning,
— Termisk behandling av ca 5 000 m3 massor för att reducera risker med djupare liggande föroreningar,
— Schakter i ca 1 000 m gator som förbereds för kommande lättfyllnad och KC-pelare för nya gator,
— Fyllning med ca 20 000 m3 fyllnadsmassor, delvis blandade med kol, som förberedelse för kommande exploatering med bostäder, kanaler, gator och torg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112340 Marksanering, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen