40784-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hostmaskin med tillbehör
Referensnummer: UC-2018-34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Annons om tilldelning av kontrakt utan föregående annonsering avser förvärv av Hostmaskiner till Region Östergötland enligt 10 kap. 5 § lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Region Östergötland har för avsikt att tilldela kontrakt genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering, enligt 6 kap.14 § p 2 LOU.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Efter utförd omvärldsbevakning och genomförd RFI bedömer Region Östergötland att det inte finns någon annan leverantör än Philips Aktiebolag som kan svara mot Region Östergötlands behov. Region Östergötlands bedömning är således att det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens. Region Östergötland avser därför att teckna avtal gällande Hostmaskiner med angiven leverantör.
Ramavtalet kommer att tecknas för avrop under 1 år + 3st förlängningsmöjligheter à 1 år.
Denna annons om tilldelning av kontrakt utan föregående annonsering följs av en tio (10) dagar lång avtalsspärr. I det fall upphandlingen ej blir föremål för en överprövning under avtalsspärren kan avtal därmed tecknas efter avtalsspärrens utgång.