2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förvaring, utlämning och skrotning av fordon. Upphandling
Beskrivning: Leverantören ska på uppdrag av Beställaren ombesörja förvaring, utlämning, transport, skrotning av fordon samt flyttning av fordonsvrak till plats med mottagningssystem för uttjänta bilar/auktoriserad bilskrot. Detta gäller alla typer av fordon som flyttas efter beslut av Beställaren enligt gällande lagstiftning. I uppdraget ingår även kontakt med kunder, Transportstyrelsen, försäljningsställe för det fall flyttade fordon ska säljas och övriga kontakter som behövs för uppdragets fullföljande. Leverantören ska ta emot betalning för utlämnade fordon, hantera övrig administration som föranleds av uppdraget samt sköta driften av Beställarens uppställningsplats. Uppställningsplatsen är belägen i Lunda industriområde och har en yta av cirka 20 000 m2. På platsen finns en kontorsbyggnad om c:a 60 m2 samt en ouppvärmd besiktningshall om c:a 200 m2. Platsen är inhägnad och det finns inbrottslarm. I driften av platsen ingår bland annat snöröjning, renhållning, slybekämpning.
Intern identifierare: T2024-00834
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50111110 Stödtjänster till vagnparker
Ytterligare klassificering (cpv): 50111100 Förvaltning av vagnpark, 50118110 Bortforsling av fordon, 50190000 Skrotning av fordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Förvaring, utlämning och skrotning av fordon. Upphandling