407884-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Undersöknings- och säkerhetstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ordningsvakter på allmän plats
Referensnummer: KS 2020/85
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sedan mars 2018 bedriver staden en verksamhet med stadsövergripande ordningsvakter. Uppdragets målsättning är att verka för ett säkert och tryggt Stockholm för stadens invånare, besökare och näringsidkare. Genom synlighet, närvaro, service och trygghetsskapande åtgärder arbeta aktivt för att minska förekomsten av ordningsstörningar i offentliga miljöer. Leverantören ska tillhandahålla stadsövergripande ordningsvakter som verkar på allmän plats runt om i staden. Leverantören ska i nära samarbete med staden, och andra intressenter, leda och samordna verksamheten. Ordningsvakterna ska ges särskild utbildning för uppdraget. Beställare av tjänsterna är stadsledningskontoret. Ordningsvakterna har inte någon fast position eller område, utan verkar i flera områden som uppdraget omfattar, utifrån behov och plan. Ordningsvakterna ska arbeta med, utöver lagstadgad ordningshållning, service till invånare, besökare och näringsliv samt samverka med berörda myndigheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79710000 Säkerhetstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunstyrelsen i Stockholms stad inbjuder till anbudsgivning avseende ordningsvakter på allmän plats enligt de förutsättningar som anges i upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
Upphandlingen avser ramavtal avseende ordningsvakter på allmän plats samt ledning och samordning av verksamheten. Tilldelningsgrund är bästa förhållande mellan pris och kvalitet. Avtalstiden är tre år, med möjlighet till förlängning i maximalt ett år.
Sedan mars 2018 bedriver staden en verksamhet med stadsövergripande ordningsvakter.
Uppdragets målsättning är att verka för ett säkert och tryggt Stockholm för stadens invånare, besökare och näringsidkare. Genom synlighet, närvaro, service och trygghetsskapande åtgärder arbeta aktivt för att minska förekomsten av ordningsstörningar i offentliga miljöer.
Leverantören ska tillhandahålla stadsövergripande ordningsvakter som verkar på allmän plats runt om i staden. Leverantören ska i nära samarbete med staden, och andra intressenter, leda och samordna verksamheten. Ordningsvakterna ska ges särskild utbildning för uppdraget. Beställare av tjänsterna är stadsledningskontoret. Ordningsvakterna har inte någon fast position eller område, utan verkar i flera områden som uppdraget omfattar, utifrån behov och plan. Ordningsvakterna ska arbeta med, utöver lagstadgad ordningshållning, service till invånare, besökare och näringsliv samt samverka med berörda myndigheter.