Officiellt namn: Jönköpings kommun Postadress: Stadskontoret Ort: Jönköping Postnummer: SE-551 89 Land: Sverige Att: Ing-Marie Svensson E-post:ing-marie.svensson@jonkoping.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Brandlarm- och sprinklerbesiktning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Jönköping.
Nuts-kodSE211 Jönköpings län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Jönköpings kommun, Habo kommun och Bostads AB Vätterhem har behov av ramavtal avseende brandkonsulter för besiktning av Brandlarm-, utrymningslarm och sprinklerbesiktning, enligt norm av besiktningspliktiga objekt i Beställarnas fastigheter och anläggningar. Uppdragen kommer att utföras i Jönköpings och Habo kommun. Ramavtal kommer att tecknas med tre (3) konsultföretag. Avtalsstart beräknas till 11.12.2016.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71631000 Teknisk besiktning, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.