408028-2026 - Resultat
Sverige – Installation av elektriska ledningar och armatur – El-entreprenader
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelEl-entreprenader
BeskrivningRamavtalet avser el-entreprenader på totalentreprenad. Största andelen entreprenader kommer avse installation av laddare för el-bilar och MC, med tillhörande kanalisation, kraft och datainstallationer. Beställaren har även behov av byte av belysningssystem, centralbyten mm som kan ske i samband med laddprojektet eller som en egen entreprenad. Uppdragen omfattar även uppgradering av elserviser som en del av ladd entreprenaden eller som egen entreprenad.
Intern identifierareSP 2026/61
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
Ytterligare klassificering (cpv): 45315100 Eltekniska installationer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareEl-entreprenader