408034-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
PROJEKTERING NY DJUPHAMN, PROJEKT MALMPORTEN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Projekt Malmporten i Luleå är ett samverkansprojekt mellan Luleå Hamn AB (LHAB), Sjöfartsverket (SjöV), Trafikverket (TrV) samt Luleå kommun. Syftet med projektet är att möjliggöra för större fartyg att anlöpa Luleå hamn, sommar och vintertid och öka kapaciteten samt effektivisera transporterna. - SjöV svarar för farled och samtliga muddringsarbeten - LHAB svarar för nya kajer, hamnplan, nya landytor samt ny järnväg - TrV svarar för anslutning av kommande järnväg Som en del i projekt Malmporten avser nu LHAB upphandla utredning och projektering av kajer med tillhörande utrustning samt muddrings- och fyllnadsarbeten för Skvampens djuphamn i Luleå. Utförandemässigt kommer projektet att delas i två större entreprenader utifrån ovanstående där gränsdragningen för fyllnadsarbeten mellan entreprenaderna kommer att gå in i varandra. Uppdraget delas i två skeden Skede 1 avser en utredningsfas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projekt Malmporten i Luleå är ett samverkansprojekt mellan Luleå Hamn AB (LHAB), Sjöfartsverket (SjöV), Trafikverket (TrV) samt Luleå kommun. Syftet med projektet är att möjliggöra för större fartyg att anlöpa Luleå hamn, sommar och vintertid och öka kapaciteten samt effektivisera transporterna. - SjöV svarar för farled och samtliga muddringsarbeten - LHAB svarar för nya kajer, hamnplan, nya landytor samt ny järnväg - TrV svarar för anslutning av kommande järnväg Som en del i projekt Malmporten avser nu LHAB upphandla utredning och projektering av kajer med tillhörande utrustning samt muddrings- och fyllnadsarbeten för Skvampens djuphamn i Luleå. Utförandemässigt kommer projektet att delas i två större entreprenader utifrån ovanstående där gränsdragningen för fyllnadsarbeten mellan entreprenaderna kommer att gå in i varandra. Uppdraget delas i två skeden Skede 1 avser en utredningsfas. Konsulten ska tillsammans med Beställaren och huvudsakliga brukare fortsatt utreda och besluta kajernas definitiva utformning, lastförutsättningar, utrustning mm. Skede 2 avser en projekteringsfas, option. Efter avrop övergår uppdraget i en projekteringsfas till fullt färdiga upphandlingsunderlag. Konstbyggnaderna i form av kajer avser beställaren upphandla på totalentreprenad enligt ABT 06. För övriga arbeten som ska komma att ingå i SjöV:s muddringsentreprenad upprättas bygghandlingar för utförandeentreprenad enligt AB 04. Upphandlingen avser beställarens behov av tekniska konsulttjänster avseende förekommande arbete inom projektering. Konsulten ska åta sig att utföra insatser i olika delar av projektet. Detta ska ske i enlighet med kraven i detta förfrågningsunderlag. Utöver kajkonstruktioner i marin miljö kommer utredning och projektering att beröra ett flertal teknikområden såsom mark, geoteknik, VA, el, VVS och styr- och regler. AUA.4 Förkortninga