408067-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler och inredning skola
Referensnummer: UH-2.2-3144-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom ramen för SiS ungdomsvård ingår uppdraget att bedriva skolverksamhet för grund- och gymnasieelever. SiS är huvudman för skolverksamheten. Ungdomshemmen har en tilldelad målgrupp enligt specifika vårdbehov och med inriktning mot grundskola eller gymnasieskola. Myndigheten behöver utrusta sina skollokaler för att möjliggöra en flexibel och snabb omställning från den ena målgruppen till den andra utifrån socialtjänstens behov platser. Ett antal ungdomshem är planerade att under 2020 möbleras och inredas med hjälp av denna upphandling. Det beräknade avtalsvärdet är cirka 9 000 000 SEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 9 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter, 39100000 Möbler, 39200000 Inredning, 39300000 Diverse utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inom ramen för SiS ungdomsvård ingår uppdraget att bedriva skolverksamhet för grund- och gymnasieelever. SiS är huvudman för skolverksamheten. Ungdomshemmen har en tilldelad målgrupp enligt specifika vårdbehov och med inriktning mot grundskola eller gymnasieskola. Myndigheten behöver utrusta sina skollokaler för att möjliggöra en flexibel och snabb omställning från den ena målgruppen till den andra utifrån socialtjänstens behov platser. Följande ungdomshem är planerade att under 2020 utrustas med hjälp av denna upphandling. Avtalsvärdet är cirka 9 000 000 SEK
Ungdomshem Ort Planerad driftstart/inredning
Hässleholm Hässleholm februari 2020
Ljungbacken Uddevalla mars 2020
Folåsa Linköping augusti 2020
Ljungaskog Örkelljunga oktober 2020
Björkbacken Göteborg juni 2020
Johannisberg Kalix december 2020
Klarälvsgården Karlstad december 2020
Margretelund Lidköping startbesked saknas