408101-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Sopbilar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sopbil
Referensnummer: FEV19/0131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144511 Sopbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av en kompletta fabriksnya sidlastande sopbil till beställarens insamling- och återvinningsverksamhet. Bilen ska vara anpassad för svenska förhållanden avseende trafiksäkerhet, miljö och arbetsmiljö. Bilen beräknas köras 2 500 mil per år. Bilen ska köras på HVO-bränsle.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144511 Sopbilar, 34144512 Sopbilar med komprimator
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen