Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling av förpackningar samt städning och snöröjning
Referensnummer: 2023/322-VMKF
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
VafabMiljö har ansvar för att tillhandahålla ett system med lättillgängliga insamlingsplatser för att samla in förpackningar från den som innehar förpackningar. VafabMiljö kommer att uppfylla sitt ansvar genom att överta ansvaret för insamlingen av förpackningar från återvinningsstationer (ÅVS).
Upphandlingen innefattar även städning, snöröjning och underhåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen