See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Datortomograf för standardundersökningar
Beskrivning: Upphandling av datortomograf som ska användas till standardundersökningar på små barn och stora patienter på till exempel men inte begränsat till hals, thorax, buk, urinvägar, colon, skelett (rygg och småskelett), myelomskelett (helkropp), hjärna ,kärlus (ffa aorta, femoralis) samt helkroppsundersökningar.
Intern identifierare: UPPH2023-00244
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33115100 Datortomografer ("CT scanner")
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 1. Administrativa föreskrifter
Beskrivning: Administrativa föreskrifter avseende upphandling av varukontrakt på 1st Datortomograf med option på ytterligare 1st. Avsnittet innehåller även krav på leverantör och underleverantör samt kommersiella villkor.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 2. Kravspecifikation (1)
Beskrivning: Ska-krav samt bör-krav på en datortomograf som ska användas till standardundersökningar på små barn och stora patienter på till exempel men inte begränsat till hals,thorax, buk, urinvägar, colon, skelett (rygg och småskelett), myelomskelett (helkropp), hjärna ,kärlus (ffa aorta, femoralis) samt Helkroppsundersökningar.