2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal - bildinsamling med drönare
Beskrivning: Svenska kraftnät upphandlar ramavtal för digital inspektion av kraftledningar och stolpar via bildinsamling med drönare. Syftet är att komplettera och på sikt ersätta dagens helikopterinspektioner. Uppdraget omfattar årligen cirka 15 000 km ledning, uppdelat i två geografiska avtalsområden: Nord och Syd. Ramavtal tecknas med upp till tre leverantörer per område genom ett förhandlat förfarande enligt LUF.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79961200 Flygfotografering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:133507:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60445000 Flygtjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster