Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stöd inom arbetet med energieffektiva produkter, system och resurseffektivitet
Referensnummer: 2018-6727
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsulten ska kunna bistå Energimyndigheten vid framtagning av svenska positioner inom arbetet med ekodesign och energimärkning. En central kompetens är kunskap om och tillgång till nätverk av aktörer inom internationell energisektor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen