Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Aktörsundersökningar kopplade till produktrelaterad lagstiftning
Referensnummer: 2018-6731
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79311000 Undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Energimyndighetens enhet Resurseffektiva produkter har behov av undersökningar kopplade till lagkrav för produkter. Undersökningarna riktas ofta mot aktörer som direkt eller indirekt berörs av lagkraven på produkterna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79311100 Utformning av undersökningar, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen