40827-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggnation av bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Radiotorget -Nyproduktion hyresbostäder
Referensnummer: 0125/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet innebär rivning av två befintliga byggnader vid Radiotorget samt byggnation av tre nya byggnader med 2-9 våningar, totalt 76 hyreslägenheter och fem lokaler i mark-plan. BTA 8020 m2.
Plats: Radiotorget/antenngatan, Västra Frölunda, Göteborg.
Status: Detaljplan -Laga kraft.
Byggherre: Framtiden Byggutveckling AB.
Projektchef: Per Strand.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45111100 Rivning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen