408293-2017 - ÄndringSverige-Helsingborg: Hantering av slam
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av slam.
Referensnummer: 17/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513900 Hantering av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar insamling, hantering och avsättning av allt slam från reningsverken inom hela NSVA:s geografiska verksamhetsområde. Avsättning sker till jordbruket både inom och utanför medlemskommunerna. Även slampartier som inte uppfyller lagkrav eller föreskrifter omfattas.
Under 2016 producerades drygt 20 000 ton slam vid reningsverken.