408331-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: IT-programvara
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för kunskapsutvärdering
Referensnummer: 18/158
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48517000 IT-programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende system för kunskapsutvärdering.
Omfattning
Denna upphandling avser tjänstebaserat processtöd för kunskapsutvärdering med möjlighet till integration med redan etablerad tjänst för kunskapsdokumentation. Tjänsten ska möjliggöra och kunna hantera olika typer av metoder för kunskapsutvärdering, till exempel olika typer av digitala tester och textuppgifter. Tjänsten ska även möjliggöra skapandet av en examinationssituation som svarar upp bland annat till Skolverkets kravställning på digitala nationella prov.
Processtödet/tjänsten ska möjliggöra en väsentligt ökad digitalisering av processer kring kunskapsdokumentation och utvärdering
Processtödet/tjänsten ska kunna användas av ca 9 500 elever inom grundskolans årskurs 6 - 9 och gymnasieskolan i Jönköpings kommun samt ca 1 200 lärare. Användande av systemet kan över tid utvidgas till lägre årskurser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48931000 Programvara för utbildning, 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Molntjänst för digitala prov, tester m.m.
Inledning
Skolans digitalisering är en accelererande process. Ett av många symptom på detta är att processer kring kunskapsdokumentation och kunskapsutvärdering alltmer flyttar in i den digitala världen.
Mycket talar för att denna flytt kan få ett antal positiva effekter för den enskilda läraren som individ och skolan som organisation, till exempel i form av förenklad administration och ökade möjligheter till överblick över elevers kunskapsutveckling.
För att fullt ut kunna nyttja fördelarna med digitaliserad kunskapsdokumentation och utvärdering, ställs dock tydliga krav på de tjänster/det kluster av tjänster som ska utgöra processtöd. Exempel på sådana är till exempel enkel åtkomst och sömlös informationsöverföring via integrationer.
Mål med upphandlingen för utbildningsförvaltningen, Jönköpings kommun, är bland annat:
Processtödet/tjänsten ska tekniskt och funktionsmässigt kunna hantera att förbereda elever för digitala nationella prov samt att vara ett stöd för genomförande av dessa. Det sistnämnda inkluderar även att kunna skapa en examinationssituation som utgår från Skolverkets krav på digitala nationella prov.
Processtödet/tjänsten ska kunna integreras SSO med utbildningsförvaltningens lärplattform/system för kunskapsdokumentation samt ev. andra relevanta tjänster/system och därigenom ska en enkel åtkomst skapas.
Processtödet/tjänsten ska kunna användas av ca 9 500 elever inom grundskolans årskurs 6 - 9 och gymnasieskolan i Jönköpings kommun samt ca 1 200 lärare.