408336-2025 - Resultat
Sverige – Byggnadsanläggning – Ramavtal Byggtjänst - mindre byggentreprenader Arlanda och Bromma Airport
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Byggtjänst - mindre byggentreprenader Arlanda och Bromma Airport
BeskrivningKategorin Byggtjänst är ett samlingsnamn för flera olika yrkeskategorier som berör byggområdet. Swedavia kommer att upphandla och teckna ramavtal för våra flygplatser. Kategorin Byggtjänst kommer delas upp på olika upphandlingar (per disciplin och per flygplats). Läs mer i "Information kring ramavtaluppbyggnad för kategorin byggtjänst". Denna upphandling avser Stockholm Arlanda (ARN) och Bromma (BMA) Airport , Mindre byggentreprenader Generella kompetenser: Arbetsledning, administrativ uppdragssamordnare, övrig tjänstemannatid och Bas-P Specifika kompetenser/yrkesarbetare: Snickare/Träarbetare Golv/mattläggare Plattsättare Rivningsarbetare Betongarbetare Murare Undertaksmontör Måleri Glas och metall Håltagning Brandtätning För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106740:Lot:1