408347-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Gaturenhållning och gatsopning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning och sandupptagning
Referensnummer: UH-2023-142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90610000 Gaturenhållning och gatsopning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser snöröjning, halkbekämpning och sandupptagning i område Märsta, Valsta/Steninge och Rosersberg. I upphandlingen ingår alla kommunens vägar, gång/cykelvägar, trappor, torgytor, parkeringar och fastigheter.
Det är uppdelat i 4 kategorier. Huvudgator/bussgator, lokalgator, gång/cykelvägar och fastigheter/torg, med olika prioriteringsordningar. Prioritering 1 är dom flesta av kommunens g/c-vägar och prioritering 2 är lokalgator samt övriga g/c-vägar. Fastigheter, parkeringar och torgytor kräver lite mer planering på grund av att många utav dom har verksamheter och parkeringsförbud vi behöver rätta oss efter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 45233141 Väghållning, 90611000 Gaturenhållning, 90612000 Gatsopning, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen kommer att avse vinterväghållning och sandupptagning. Uppdraget ska genomföras först och främst i Märsta, Valsta och Rosersberg områden. Leverantören kommer att utföra uppdraget under vinter halvåret, vilket är från och med november till och med mars.