408433-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Flygtransport
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årlig driftbesiktning av elledningsnät 2024-2025
Referensnummer: 23/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60400000 Flygtransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Gotlands Elnät AB står inför behov att upphandla tjänster för årlig driftbesiktning av elledningsnätet, samt avrop för kontroll av ledningsnätet efter storm/störningsskador, för perioden 20240101–20251231 med option på ytterligare ett (1) + ett (1)år.
Driftbesiktning som ska ske med helikopter varje år omfattar ca 1300 km.
Besiktning med Drönare kan bli aktuellt som alternativ metod under avtalsperioden.
Benämning på upphandling: Årlig Driftbesiktning av elledningsnät 2024-2025.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60400000 Flygtransport, 60424120 Uthyrning av helikoptrar med besättning, 60440000 Flygning och tillhörande tjänster, 60445000 Flygtjänster, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen