Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konservatorstjänster Higab 2018
Referensnummer: 0017/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92522000 Konservering av historiska platser och byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för konserveringsuppdrag i byggnader som förvaltas och ägs av Higab inom Göteborgs Stads geografiska område. I uppdraget ingår även konsultation/rådgivning samt att upprätta åtgärds– och underhållsplaner enligt beställarens behov. Konserveringsuppdragen avser framför allt åtgärder av underhållskaraktär inom följande områden:
1. Konservering av objekt i sten
2. Konservering av objekt i metall
3. Arkitektbundet måleri (exteriört och interiört)
4. Konservering av trä
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45442100 Målning, 45453000 Reparation och renovering, 92521220 Konservering av föremål, 92522200 Konservering av historiska byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen