408459-2020 - ResultatSverige-Tanumshede: Ombyggnadsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad av Hedegårdens äldreboende, Tanumshede
Referensnummer: TN 2019/0260-263
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Tanums kommun avser att etappvis genomföra en om- och tillbyggnad av Hedegårdens äldreboende, ca 4 500 kvm som omfattar särskilt- och korttidsboende, tillagningskök, servering och matsal, personal- och administrationslokaler m.m. Tillbyggnad av huvudentré samt nybyggnad av källsorteringshus mm. I entreprenaden ingår också olika markarbeten samt ev. olika optioner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45215213 Byggnation av vårdhem, 45222100 Byggnation av avfallsanläggning, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tanums kommun avser att etappvis genomföra en om- och tillbyggnad av Hedegårdens äldreboende, ca 4 500 kvm som omfattar särskilt- och korttidsboende, tillagningskök, servering och matsal, personal- och administrationslokaler mm. Tillbyggnad av huvudentré samt nybyggnad av källsorteringshus m.m. I entreprenaden ingår också olika markarbeten samt ev. olika optioner.