See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter inom vattenresurser och dricksvattenförsörjning
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal för konsulttjänster kopplade till kommunal dricksvattenförsörjning i Falun och Borlänge. Uppdrag kommer att utföras inom beställarnas verksamhetsområden som omfattas av Falu kommun och Borlänge kommun. Upphandlingen omfattar konsulttjänster inom områdena: FältarbeteUtredningar VattenberedningarOmfattningen av respektive område samt uppskattade volymer framgår av respektive områdesbeskrivning, se AUB.32. Anbud kan lämnas på valfritt antal anbudsområden. Beställarna har för avsikt att tilldela upp till två (2) Konsulter (Leverantörer) per anbudsområde. Separata avtal per anbudsområde kommer att upprättas efter upphandlingens slut.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Fältarbete
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107001:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Utredningar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107001:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Vattenberedningar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107001:Lot:3