Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datorer, surfplattor samt tillbehör
Referensnummer: KS2020/453
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Enköpings kommun i samarbete med AB Enköpings hyresbostäder samt Räddningstjänsten Enköping-Håbo avser att upphandla ett ramavtal för datorer, surfplattor, skärmar och tillbehör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 5
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: KS2020-453
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30200000 Datorer och datamateriel, 30213000 Persondatorer, 30213500 Handdatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30232000 Kringutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att teckna ett rangordnat ramavtal på datorer, surfplattor samt tillbehör, med ett antal företag som i samråd med Kommunen ska tillgodose kommunens behov av efterfrågade produkter av för behovet hög kvalitet och till marknadsmässiga priser.
Ramavtalet är uppdelat på produktområden som specificerar efterfrågad produkt/er. Varje produktområde kommer att utvärderas för sig och avtal kommer att tilldelas för en grupp produktområden kallade kontraktsområde.
Anbudsgivaren ska lämna anbud på samtliga produkter i de kontraktsområden som anbudsgivaren ämnar lämna anbud på, för att anbudet ska beaktas i denna upphandling.