2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ekonomisystem
Beskrivning: Eskilstuna kommunfastigheter AB (Kfast) bjuder in leverantörer att lämna anbud avseende upphandling av ekonomisystem som en molntjänst. Syftet med upphandlingen är att anskaffa ett modernt, integrerat och användarvänligt ekonomisystem som stödjer och möjliggör organisationens målbild för ekonomifunktionen som en affärsnära, analysstark och digitalt mogen partner till verksamhet och ledning. Ekonomisystemet ska säkerställa en effektiv och ändamålsenlig ekonomistyrning genom standardiserade, datadrivna och i hög grad automatiserade processer med inbyggd kontroll och spårbarhet, ska vidare stödja efterlevnad av lagar, redovisningsregler och ägardirektiv samt möjliggöra rapportering till ledning, verksamhet, ägare, styrelse och myndigheter. Genom moderna och väl integrerade systemstöd ska administrativa moment minska och tid frigöras för analys, rådgivning och annat värdeskapande arbete som bidrar till effektiv utveckling. Upphandlingen omfattar leverans av ett ekonomisystem som molntjänst (SaaS) samt införande och tillhörande tjänster enligt nedan. Anbudsgivaren ska tillhandahålla samtliga delar i uppdraget. Kfast avser i stor utsträckning att upphandla en standardiserad ekonomisystemlösning, med begränsat behov av anpassningar och ett minimalt behov av omfattande eller återkommande tester.
Intern identifierare: 26/6
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs som ett Öppet förfarande enligt lagen om offentlig upphandling (2016:1145), LOU. Upphandlingen genomförs därmed utan förhandling. Anbudsgivare uppmanas därför att redan i sitt anbud lämna slutgiltiga priser och mest fördelaktiga villkor, då möjlighet att justera anbudet efter anbudstidens utgång inte kommer att medges.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48442000 Programvara för finansiella system, 48443000 Programvara för redovisning, 48444000 Redovisningssystem, 48451000 Programvara för affärsresursplanering, 48812000 Ekonomiska informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsformulär
Intern identifierare: 1865816-0
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Option avseende projektmodul
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del
Intern identifierare: 1865819-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Generell del (2)
Intern identifierare: 1870752-2