408736-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AV-utrustning - Installationer
Referensnummer: RS 1049-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för Region Västerbotten respektive Region Norrbotten gällande AV- och videokonferensutrustning.
Denna upphandling omfattar följande:
• Vårdnära (helhetsleverans)
— MDK-rondrum
— Lokalrond
— Akutrum
— Hälsorum
— Streaming interface (OP)
— Auskultationsrum med inspelning
• Utbildning och administration (helhetsleverans)
— Föreläsningssalar i olika storlekar
— Mobil utrustning
— Konferensrum i olika storlekar
— Grupprum i olika storlekar
— Metodrum för klinisk träning
— Simuleringsrum
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32300000 TV- och radioapparater, ljud- eller videobandspelare eller videoavspelare, 32320000 TV-utrustning och audiovisuell utrustning, 32321000 Storbildsprojektorer, 32321200 Audiovisuell utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen