2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av datanav för idrotts- och friluftsanläggningar
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att etablera ett nationellt datanav som kan hantera data om idrotts- och friluftsanläggningar som öppen data. Genom API:er ska data kunna samlas in från redan befintliga system till det nationella datanavet. All data som finns i det nationella datanavet ska vara öppen och tillgänglig för andra aktörer.
Intern identifierare: CIF 2025/6
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72300000 Datatjänster, 72310000 Behandling av data, 72312000 Datainmatning, 72316000 Dataanalys, 72317000 Datalagring, 72318000 Dataöverföring, 72319000 Tillhandahållande av data, 72320000 Databastjänster, 72322000 Datahantering, 72330000 Standardiserings- och klassificeringstjänster för innehåll eller data
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Upphandling av datanav för idrotts- och friluftsanläggningar