408777-2016 - PlaneringSverige-Nyköping: Kollektivtrafik på väg
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TUPP-05 (Trafikupphandling).
II.1.2.
Typ av kontrakt, område(n) som omfattas av den allmänna transporttjänsten
Tjänstekategori: nr T-05: Tjänster avseende busstransport (stadsbuss/regionalbuss)
Områden som omfattas av de allmänna transporttjänsterna
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kommunerna Nyköping, Trosa, Oxelösund, Gnesta, Katrineholm, Flen och Vingåker.
Nuts-kod SE122 Södermanlands län
II.1.4.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.5.
Information om underentreprenader
Utläggande på entreprenad planeras: nej
II.2.
Kvantitet och/eller värde av tjänster
Upphandlingen avser ca 120 fordon.
km kollektivtrafik: 10000000
Uppskattat värde, exkl. moms: 250 000 000 SEK