408784-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Borlänge: Ut- och tillbyggnadsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samverkansentreprenad – Nybyggnation av nytt badhus Maserhallen.
Referensnummer: 17/418
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ni inbjuds att lämna anbud på samverkansentreprenad med Totalentreprenad som utförandeform.
Objektet avser tillbyggnad av Nytt Badhus till den befintliga Maserhallen.
Badhuset skall främst användas för rehabilitering, simundervisning och träning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212212 Anläggningsarbete för simbassäng, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen