Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Nyproduktion Bygg
Referensnummer: 19/47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tanken med avtalet är att i tidiga skeden med samlad kompetens och kreativitet åstadkomma funktionella, kvalitativa och prisvärda projekt. AB Stångåstaden vill knyta till sig de mest kunniga och engagerade entreprenörerna och projektörerna till verksamheten och att dessa partners kommer in i ett tidigt skede i projektet för att uppnå bästa möjliga beslutsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen