408804-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Låssmedstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Låssmedstjänster
Referensnummer: EUI 19 002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Göteborgs universitet inbjuder till anbudsgivning gällande installation, service, projekteringsstöd och materiel avseende mekaniskt inbrottsskydd för dörrar och fönster samt säkerhetsskåp.
Upphandlingen är uppdelad i två delområden och anbud kan lämnas på enbart ett av delområdena alternativt båda. Separata utvärderingar kommer att göras och avtal kommer att tecknas med två leverantörer inom varje delområde. Avropsordning enligt punkt 1.7. kommer tillämpas oavsett delområde.
Delområde 1 - Göteborg Innefattar universitetets lokaler som är koncentrerade till Göteborgs centrala delar och är uppdelade i fem campusområden (Campus Haga, Lorensberg, Medicinareberget, Rosenlund och Vasa).
Delområde 2 - Övriga orterInnefattar några enheter som är utlokaliserade i Strömstad, Fiskebäckskil, Dals Långed, Mariestad och Vänersborg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44520000 Lås, nycklar och gångjärn, 44521100 Lås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är:
Att erhålla snabb service av god kvalitet på nya och befintliga låssystem, nödutrymningsbeslag, dörrstängare och dörrautomatiker m.m.
Att höja säkerheten i universitetets lokaler genom att bedriva ett aktivt arbete med säkerhet och riskhantering
Att upprätthålla en enhetlig struktur på skalskydd, lås och nyckelhantering
Att upprätthålla en enhetlig grundnivå på skalskyddet motsvarande senaste version av SSF 200, skyddsklass 2
Att skapa effektiva lösningar för att tillfredsställa de samtidiga kraven på möjlighet till nödutrymning och inbrottsskydd
Att skapa effektiva lösningar för att tillfredsställa lagstadgade tillgänglighetskrav
Externa företag och myndigheter som bedriver verksamhet på GU:s områden eller inom GU:s lokaler ska ha rätt att avropa tjänster enligt detta avtal.