408809-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster
Referensnummer: DNRGS190061
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser upphandling av tekniska konsulter inom områdena
Arkitekter
Strategisk planering
Byggnadskonstruktör
VVS-projektör
El-projektör
Byggprojektledning
VVS-kontroll
El-kontroll
Byggekonom
Byggbeskrivare
Brandingenjör
Systemintegratör
Detaljer kring upphandlingens omfattning och innehåll framgår av förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321100 Byggnadsekonomiska tjänster, 71321200 Konstruktion av värmesystem, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUC.41 Tidplan
Uppdragstid och tidplan för avropet klargörs i samband med avrop.
Konsulten ska föra dagbok över utfört arbete som minst innefattar information om datum, antal timmar och vad som har utförts. Denna dagbok ska redovisas och biläggas fakturan för att betalning ska ske.