408810-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljötekniska undersökningar
Referensnummer: 577-11479-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän beskrivning och syfte
Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av miljötekniska undersökningar av förorenade områden i Östergötlands och Jönköpings län.
Detaljerad beskrivning av uppdraget och länsstyrelsens förväntningar av uppdraget framgår i avsnitt ”Kravspecifikation”.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90715000 Föroreningsundersökningar, 90732000 Tjänster avseende jordföroreningar, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen