408844-2017 - ResultatSverige-Eskilstuna: Byggnation av flerfamiljshus
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hökaren 14, Eskilstuna. Nybyggnad bostäder.
Referensnummer: 17/84
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211340 Byggnation av flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnad av 2 st flerbostadshus i 3 plan med 33 lägenheter, stödboende med 6 st lägenheter och gemensamhetsutrymmen.Tvättstuga samt lägenhetsförråd i varje hus samt tekniska utrymmen.
BTA nybyggnad ca 2 210 m²,
Behandlad tomtarea: ca 3 146 m².
Krav på social hänsyn ställs i denna upphandling. Detta innebär att entreprenören ska ta emot en person som praktikant eller lärling inom projektet enligt AFD.346.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen