2. Förfarande
Förfarande
Titel: It-stöd avseende Ärendehantering
Beskrivning: Kinda kommun upphandlar ett IT-stöd för Ärendehantering som ska fylla de behov Kommunen har att hantera samtliga processer kopplat till ärendehantering genom ett processorienterat arbetsflöde inkluderande arkiv och gallring. Målet med upphandlingen är att få ett dokument- och ärendehanteringssystem som möjliggör kommunens fortsatta digitala resa, viktiga aspekter är användarvänlighet, informationssäkerhet, rättssäkerhet och integrationer.
Intern identifierare: KS dnr 2025/126
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48920000 Programvara för kontorsautomation
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000